Tunceli’nin kuzeyinde yer alan İlçemiz ismini dağların arasında yer alan 74 km2’lik ovadan almaktadır. 1538 km² alanı ile ilimizin arazi yönünden en büyük ilçesidir.

İl merkezine 65 km uzaklıkta bulunan İlçeye ulaşım Munzur Suyu ile birlikte devam ederek ilerleyen ve Munzur Vadisi Milli Parkı içerisinde yer alan eşsiz doğa manzaralarıyla dolu kara yolu üzerinden sağlanmaktadır.

Ovacık Düzlüğü ilin en geniş ve önemli tarım alanlarındandır. Temel tarım ürünleri buğday ve fasulyedir. Kış mevsiminin çok soğuk, karlı ve uzun sürmesi tarımsal etkinliği üç ay gibi kısa bir zamana sıkıştırmıştır.

Yaz aylarındaki arıcılık faaliyeti son on yılda ciddi gelişmeler kaydetmiştir. İlçeye bağlı köylerde hemen her aile küçük ölçekli de olsa hayvancılıkla uğraşmaktadır.

Turistik ve kutsal niteliği haiz Munzur Gözeleri, ilçenin 20 kilometre batısında yer almaktadır. Tunceli’nin şehir merkezinden akan Munzur suyu Ovacık’ın Ziyaret köyünden doğar.

Tunceli ilinin kuzeybatısında yer alan Munzur dağlarının güney eteklerinde, yaklaşık (74) KM2. Ova ile (1538) KM2. alan üzerine kurulmuş ve adını bu ovadan almıştır. Bölgede ilk insan yerleşiminin ne zaman başladığına dair kesin bilgi ve bulgular henüz tespit edilememiştir.

Ovacık ilçesi, Tunceli il merkezine 65 Km. uzaklıkta olup, kuzeyinde Erzincan ili, doğusunda Pülümür ve merkez ilçe, güneyinde Hozat, batısında Erzincan ili ve Çemiskezek ilçesiyle çevrilidir. Denizden yüksekliği 1300 M. olup, en yüksek noktası (3071 M.) ziyaret tepesidir. En önemli akarsuyu Munzur çayıdır. İklim bakımından, kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları ise hava serin geçmektedir.

Halkın geçim kaynağı daha çok tarım ve hayvancılığa dayanmakta olup, ilçeye ayrı bir güzellik katan ve turizm cazibe merkezi yapan Munzur çayının çıkış noktası olan Munzur gözeleri burada bulunmaktadır. Dünyaca meşhur olan ve sadece Munzur suyunda yasayan “Kırmızı Benekli Alabalık” ilçenin önemli ürünlerindendir. 2000 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre ilçe merkezinin nüfusu 5909, köylerinin nüfusu 2613 kisi olmak üzere toplam 8522 nüfusa sahiptir.

1908 yılında ilçe teşkilatı Yesilyazi (Zeranik) bucağı merkezinde teskilatlanmis, 1936 yılında Tunceli ili teşkil edilince bu ile baglanmistir. 1937 yılında ilçe teşkilatı, Yesilyazi (Zeranik) bucaginda kaldırılarak bugünkü ilçe merkezi olan Pulur Köyü üzerine Ovacik ilçesi olarak teskil edilmistir.